Görüş Alanı2019-01-07T13:23:52+00:00

Görüş Alanı

Bilişssel Beceri ve Kabiliyetler

İnsan Beyni

Beyin nedir? Beyin nedir? Beyin, Merkezi Sinir Sistemimiz'in (CNS) [...]

Algı Nedir?

Algı Farkına varmadan sorumlu kabiliyet Algı nedir? Algı, duyularımızın aldığı [...]

Görüş Alanı nedir?

Görüş alanı görsel sistemimizin içerisinde uyarıcıların varlığını tespit edebildiği boşlukolarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle görüş alanı, sabit bir noktadan baktığınızda gözlerinizin hem tam önünüzde hem de etrafınızda (çevrenizde) gördükleridir. Görüş alanı sayesinde günlük çevrenizi algılayabilirsiniz.

Genellikle, görüş alanın normal limitleri şunlardır:

 • Burun Kısmı: Görüş alanından buruna doğru olan alanı ifade eder. Görüş alanında normal limit 60ºdir (yatay eksen).
 • Şakak Kısmı: Görüş alanından kulağa doğru olan alanı ifade eder. Bu bölüm için normal limit 100ºdir (yatay eksen).
 • Üst Kısım: Görüş alanının merkeziyle üstü arasında kalan alandır. Bu görüş alanı için normal limit 60º’dir (dikey eksen).
 • Alt Kısım: Görüş alanının merkeziyle alt tarafı arasında kalan alandır.Bu görüş alanı için normal limit 75º’dir (dikey eksen).

Bu görüş alanı limitlerinin herhangi birisinde oluşacak azalma, kişinin belli bir noktaya bakarkenki görüş alanın değiştirecektir. Bu ise kişinin ortamında hareket ederken zorluk yaşamasına sebep olabilir.

Görüş Alanı Örnekleri

 • Güvenli araba sürmek söz konusu olduğunda, görüş alanı en önemli kabiliyetlerden biridir. Yolda birisini sollamaya hazırlanırken, önünde uzayan yolda gözünü ayırmaksınızın aynalara ve geçmek istediğin şerite bakarsın. Bunu mümkün kılan görüş alanıdır.
 • Sınıftayken, hiçbir bilgiyi kaçırmadığından emin olabilmek için tüm tahtayı ya da kullandığın kitabı görebilmelisin. Zayıf bir görüş alanı bu becerileri sekteye uğratabilir ve akademik performansı etkileyebilir.
 • Bazı meslekler sıradışı bir görüş alanı gerektirir; gözlerini aynı anda hem güvenlik kameraları hem de etraf üzerinde tutmaları gereken güvenlik görevlileri gibi. Görüş alanları sayesinde bunu kolayca ve doğru biçime yaparlar, bu şekilde kendilerini ve çalıştıkları mekanı güven altında tutabilirler.
 • Aynı anda yemek pişirmek ve bir çocuğa bakmak da görüş alan gerektirir, böylece hem ocağa bakıp hem de çocuğa göz kulak olabilirsiniz. “Kafasının arkasında gözü olmak” dedikleri tam olarak budur. Bu durumda, görüş alanı etkili ve verimli olamanıza yardım eder.

Görüş alanı problemleriyle alakalı hastalıklar

Zayıf ya da bozuk bir görüş alanı genellikle görüş alanının belli bir bölgesinde görme kaybı ya da körlük olarak kendini gösterir. Bu bozukluklara yol açan sorun farklı seviyelerdeki alterasyonlardan kaynaklanıyor olabilir:

 • Oküler seviye: Retinanın alıcılarında bir hasar görüş alanının aynı bölgesinde körlüğe yol açabilir.
 • Bağlantı seviyesi: Bilgiyi gözden beyne ileten nöron aksonunda bir hasar oluştuğunda görüş alanı gerileyebilir. Hasarın hangi bölgede olduğuna bağlı olarak (optik kiazmadan önce ya da sonra), körlük modelinin farklı olacağını belirtmekte fayda var.
 • Beyin Seviyesi: Birincil görme alanlarına (artkafa lopunda yer alır) alınacak hasarlar, göz hasarının oluşturacağı gerileme gibi, serebral retinopati kaynaklı görme alanın gerilemesine yol açabilir. Ancak körlüğün özellikleri bu sefer tersine dönecektir (hem yatay hem de dikey eksende).

Hasarın türü seviyesine bağlı olarak görüş alanında değişme yol açabilir. En yaygın olanları genellikle beyin tümörlerifelç, ya da kraniyoensefalik hastalıklar (tümü serebral seviyede). Ancak, glokomdiyabetmultipl sklerozhipertroidi retina yırtılmasıoptik sinir gliyomuhipertansiyon ve daha birçok çeşit hastalık da görüş alanını etkileyebilir.

Bu hastalıklar lokal körlük (genellikle görüş alanının merkezinde farklı boyutlarda bir nokta oluşturan bir görme kaybı) ya da yarı körlük (görüş alanın yarısında körlük) gibi çok sayıda bozukluğa yol açabilir. Etkilenen bölgeye bağlı olarak farklı türleri mevcuttur.

Görüş alanını nasıl ölçebilir ve değerlendirebilirsin?

Görüş alanı sayesinde bakışınızı tek bir nesneye çevirmek zorunda kalmadan etfanızdaki uyarıcılar algılayabilirsiniz. Bu şekilde tek bir seferde çok sayıda işi yapabiliriniz, işte bu yüzden görüş alanınızın ne kadar iyi olduğunu bilmek birçok alanda faydalı olabilir. Akademik alanlar: Bir öğrencinin tahtayı görmekte ya da notları okumakta zorlanıp zorlanmadığını bilmek. Klinik Ortamları: Doktora, hastanın güvenli bir şekilde araba kullanıp kullanamayacağını bilmesi konusunda yardım eder ya da Uzmanlık alanları: Bir çalışanın işini doğru bir biçimde yapıp yapamacağını anlamak.

Norofix’in tam nöropsikolojik değerlendirmesi sayesinde, görüş alanı veönemli bilişsel becerileri doğru biçimde ölçebilirsiniz. Görüş alanını ölçen görev, Faydalı Görüş Alnı Testinin yanında görüş alanını ölçen diğer nöropsikolojik değerlendirme dizilerini baz almıştır. Bu test özellikle görüş alanını ölçmek için tasarlanmıştır fakat aynı zamanda görsel kısa süreli bellek, görsel algı, ve uzaysal algıya da ihtiyaç olacaktır.

Görüş alanı nasıl geliştirilir ya da rehabilite edilir?

Bazı durumlarda görüş alanı antrenmanla geliştirebilir. Norofix kullanması kolay profesyonel bir araçla buna olanak sağlıyor.

Nöroplastisite, görüş alanı ve diğer bilişsel kabiliyetlerimizi rehabilite etmenin temelini oluşturur. Nororfix, görüş alanı ve diğer bilişsel becerilerdeki eksiklikleri rehabilite etmek için tasarlanmış tam bir klinik testler dizisi sunuyor. Tıpkı kaslarımız gibi beyin ve onun bağlantıları da pratik ve egzersizlerle güçelenebilir, işte bu yüzden görüş alanını sık sık çalıştırmak zaman içinde gelişmesine yardımcı olabilir.

Norofix, kişiye özel bilişsel stimülasyon progragramının temelini oluşturan sinaptik esneklik ve nörojenez süreçler alanında uzamnalaşmış bir profesyonellerden oluşan bir ekibe sahiptir. Kişiye özel bu program, her bir kullanıcını özel ihtiyaçlarına göre otomatik olarak ayarlarnır ve en çok gerekli olan egzersizlere ulaşmalarını sağlar. Program, çok sayıda bilişel beceriyi ve görüş alanını ölçecek etkili bir bilişsel değerlendirmeyle başlar. Bu sonuçlarla, program otomatik olarak görüş alanı ve değerlendirmede düşü çıkan bilişsel işlevleri geliştirmeye yardımcı bir kişiye özel program sunacaktır.

Başarılı beyin antrenmanının anahtarı istikrar ve kendini zorlamaktır. Norofix’in görüş alanını geliştirmek için profesyonel değerlendirme ve antrenman araçları haftada sadece iki ya da üç gün 15’er dakikanızı alır.

Norofix’in bilişsel stimülasyon programına çevrimiçi ve mobil cihazlardan ulaşılabilir. İstenilen her yerde oynanabilecek çok sayıda interaktif oyunlar ve egzersizler mevcut. Her oturum sonrasında Norofix kullanıcını bilişel gelişimine dair detaylı bir grafik sunar.

Bilişsel Beceriler:

Adlandırma
Bilişsel Esneklik
Görüş Alanı
Farkına Varma
İşitsel Algı
Ketleme
Sözel Olmayan Bellek
Tepki Verme Süresi
Uzaysal Algı
Tahmin
Güncelleme
Görsel Tarama
İşitsel bellek
Kısa Süreli Bellek
Gürüş Alanı
Bağlamsal Bellek
Bölünmüş Dikkat
El-Göz Koordinasyonu
Görsel Algı
Görsel Kısa Süreli Bellek
İşlem Hızı
İşler Bellek
Odaklanmış Dikkat
Planlama

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

Phone: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

Fax: 458 761-9562

Web: ThemeFusion

Recent Posts