Görsel Kısa Süreli Bellek2019-01-07T13:16:13+00:00

Görsel Kısa Süreli Bellek

Bilişssel Beceri ve Kabiliyetler

İnsan Beyni

Beyin nedir? Beyin nedir? Beyin, Merkezi Sinir Sistemimiz'in (CNS) [...]

Algı Nedir?

Algı Farkına varmadan sorumlu kabiliyet Algı nedir? Algı, duyularımızın aldığı [...]

Görsel kısa süreli bellek nedir?

Görsel kısa süreli bellek (GKSB) küçük bir mikatar görsel bilgiyi (harfler, şekiller, renkler, vs) kısa süreliğine muhafaza etme kabiliyetidir. Bu bellek türü kısa süreli belleğimizin bir parçasıdır. Görsel kısa süreli bellekte tuttuğumuz bilgiler işler bellek tarafından işlenebilir, uzun süreli bellekte oluşmaya devam edebilir, ya da basitçe unutulabilir.

Görsel kısa süreli bellek örnekleri

  • Aldığımız görsel bilgileri muhafaza etmek görsel kısa süreli bellek sayesinde mümkündür. Bu bilgiyi bir bütün olarak anlayabilmek için okuduğumuz görsel bilgiyi hatırlamayı gerektiren (harfler ve kelimeler) not tutarak ya da okuyarak alabiliriz. Bu bilişse kabiliyet olmadan okumak çok güç, hatta imkansız olurdu, ki bu da akademik performans üzerinde çok etkili olurdur.
  • Görsel kısa süreli bellek trafik işaretlerini hatırlamana ve etrafındaki araçlara dikkat etmene imkan sağladığı için araba kullanırken büyük rol oynar. Eğer sağ tarafında siyah bir kamyonet olduğunu hatırlarsan, bu araçla çarpışma riskinden uzak durman daha olası olur.
  • Birçok iş ve kariyer alanı da iyi seviyede bir görsel kısa süreli belleği gerektirir. Çoğu kez, bir raporu okumak ya da yazmakla görevli olabilirsin. Bu durumda, metni hazırlayabilmek için kelimeleri hatırlaman gerekir. Meslek ne kadar görsel olursa (mimar, tasarımcı, ressam, vb.), bu kabiliyet o kadar çok lazım olacaktır.
  • Yolda yürürken birinin yanından geçersen, görsel kısa süreli belleğin bu kişinin yüzünü bir süreliğine hatırlar. Eğer üzerinden zaman geçtiyse, bir yüzü anımsamak için birkaç saniyeye ihtiyaç duymak son derece normaldir.Eğer eski matematik öğretmeninin yüzünü birkaç saniye içinde tanıyabiliyorsan, bu suratı tanımak için sana ekstra zamanı tanıyan görsel kısa süreli belleğine teşekkür etmelisin.

Görsel kısa süreli bellekle ilişkili bozukluk ve problemler

Görsel kısa süreli belleğin alacağı herhangi bir hasar muhafaza edebileceğin bilgi miktarını ve bunu süresini azaltabilir. Ancak, farklı bellek türleri birbirinden bağımsızdır, yani görsel kısa süreliği belleğin alacağı bir hasar diğer bellek süreçlerini mutlaka etkiler diye bir kural yok. Farklı bellek türleri genellikle birlikte çalışır, belli bir bellek sürecinde hasar olmaksızın, hangisnin nerede başlayıp nerede sonlandığını söylemek güçtüe. Fakat, bu bellek türlerinden herhangi birinin hasar alaması beynin fonksiyonunu imkansız kılar ve günlük hayatı ciddibiçimde etkileyebilir.

Görsel kısa süreli bellek çok çeşitli koşullardan hasar alabilir. Orta dereceli Alzheimer vakalarında görsel kısa süreli bellekte bozulma olabilir. Bu bilişsel beceride oluşacak bozulma ayrıca disleksiüzeride önemli bir rol oynayabilir, çünkü okurken sayfadaki kelimeleri hatırlamayı daha da zorlaştırarak okuma problemini daha da şiddetlendirebilir.

Görsel kısa süreli belleği nasıl ölçebilir ve değerlendirebilirsin?

Görsel kısa süreli bellek gündelik yaşantımızda etkin bir rol oynar. Görsel kısa süreli bellek sayesinde doğrudan önümüzde olmayan her bilgiyi işlemek mümkün olur, işte bu yüzden görsel kısa süreli belleği anlamak ve değerlendirmek birçok farklı alanda yardımcı olabilir. Akademisyenler: Ebeveyn ya da öğretmene bir çocuğun öğrenme güçlüğü, okuma sıkıntısı, ya da yazılı uzun açıklamaları anlama sorunu olup olmadığını anlamasında yardımcı olur.Klinik alanlar: Bir hastanın güvenli bir biçimde araba kullanıp kullanamayacağını anlamaya ve açık ya da daha az karmaşık görsel talimatlar vermenin önemini anlamaya yardımcı olur. Profesyonel: Bir çalışanın okuma ya da görsel içerik gerektiren bir işi yapıp yapamayacağını bilmeye olanak verir.

Norofix’in eksiksiz nöropsikolojik değerlendirmesi sayesinde görsel kısa süreli belleğin yanısıra çok sayıda bilişsel beceriyi ölçmek ve değerlendirmek mümkün. Nororofix Wechsler Bellek Ölçeği’nden Doğrudan ve Dolaylı Sayılar Testi, Korkman’dan NEPSY, Kirk ve Kemp (1998), Sürekli Performans Testi (CPT), Bellek Hastası Rolü Yapma Testi(TOMM), Hopper Görsel Organizasyon Görevi (VOT), Dikkat Değişkenleri Testi (TOVA) ve ve Londra Kulesi (TOL) kullanır. Bu testler sadece görsel kısa süreli belleği ölçmekle kalmaz, kısa süreli bellek, tepki verme süresi, adlandırma, farkına varma ve işlem hızını da ölçer.

Görsel kısa süreli belleği nasıl geliştirebilirsin?

Norofix bireylerin ve uzmanların kullanımı için tasarlanmış profesyonel bir araçla görsel kısa süreli belleğin yanında birçok farklı bilişsel beceriyi çalıştırma olanığını sunuyor.

Görsel kısa süreli bellek beyin antrenman programı bilimsel bir temel olarak nöroplastisite çalışmasını kullanmaktadır. Norofix, GKSB ve diğer bilişsel işlevleri rehabilite etmek ve geliştirmek için tasarlanmış bir klinik egzersiler dizisi sunuyor. Beyin ve onun nöral bağlantıları da kullanıldıkça güçlenir, işte bu yüzden bu beceriyi geliştirmek bağlantıları daha süratli ve verimli hale getirecektir ve böylelikle görsel kısa süreli belleği gerektiren görevleri eskisinden daha iyi yapmak mümkün olacaktır.

Norofix’in sinaptik plastisite ve nörojenez alanında uzman bilim ekibi her bir kullanıcının en zayıf bilişsel becerilerini geliştirmesine yardım etmek için kişiye özel bir bilişsel stimülasyon programıyarattı. Bu program görsel kısa süreli bellek ve diğer önemli bilişsel fonksiyonları değerlendirmek için etraflı bir değerlendirmeyle başlar. Başlangıç değerlendirmesinin sonuçlarını kullanan program otomatik olarak, her bir kullanıcının en zayıf bilişsel becerilerini çalıştırmaya yardımcı, kişiye özel bir beyin antrenman programı oluşturulur

İstikrar ve doğru antrenman başarılı bir görsel kısa süreli bellek programının vazgeçilmezidir. Norofix bilişsel fonksiyonları en iyi hale getirmek için değerlendirme ve rehabilitasyon araçlarına sahiptir.

Bilişsel Beceriler:

Adlandırma
Bilişsel Esneklik
Görüş Alanı
Farkına Varma
İşitsel Algı
Ketleme
Sözel Olmayan Bellek
Tepki Verme Süresi
Uzaysal Algı
Tahmin
Güncelleme
Görsel Tarama
İşitsel bellek
Kısa Süreli Bellek
Gürüş Alanı
Bağlamsal Bellek
Bölünmüş Dikkat
El-Göz Koordinasyonu
Görsel Algı
Görsel Kısa Süreli Bellek
İşlem Hızı
İşler Bellek
Odaklanmış Dikkat
Planlama

New Courses

Contact Info

1600 Amphitheatre Parkway New York WC1 1BA

Phone: 1.800.458.556 / 1.800.532.2112

Fax: 458 761-9562

Web: ThemeFusion

Recent Posts